SKP Nymburk
Boleslavská 1831
288 29 Nymburk

skp.nbk@tiscali.cz
Tel.: 606 567 240

Hlasů:

Mixová liga Nymburska 2013/2014 byla úspěšně zahájena

19. 11. 2013

Z dnešního tisku

 

Mixová liga Nymburska začala psát svůj v pořadí již čtrnáctý díl. Volejbalová zimní halová soutěž smíšených týmů by měla být v průběhu tohoto ročníku již potřetí ve své historii taktéž podporovaná městem Nymburk. Strategickým masmediálním partnerem ligy je tradičně Nymburský deník, když toto klíčové polabské periodikum funguje v této funkci již od samotného založení prestižní volejbalové soutěže. Čestným garantem volejbalového projektu je vážený pan M. Matouš, který je dlouholetým předsedou celého SKP Nymburk.

Soutěž samotná byla úspěšně obnovena po pětileté pauze v roce 2007 a organizuje ji deblový oddíl SKP Nymburk spolu s volejbalovým oddílem Sokola Všechlapy. Z hlediska turnajových ředitelů se konkrétně jedná o tzv.“ two men show“, v podání lídrů obou výše uvedených sportovních subjektů a taktéž sympatických nestárnoucích chlapíků, jmenovitě pánů F. Kokeše a T. Kokojana, kteří jsou dlouholetými přáteli a spoluorganizátory volejbalových a deblových podniků. Oba volejbaloví matadoři, jak všechlapský pohrobek, tak nymburský deblový specialista, působí od roku 2007 v rolích sobě rovných promotérů této prestižní volejbalové regionální mixové ligy.

Hrací model samotného nymburského volejbalového projektu zůstává v současnosti konstantní a v podstatě kopíruje svůj hrací model od poměrně dost neočekávaného zmrtvýchvstání a obrození samotné halové soutěže v roce 2007. První částí zimní volejbalové ligy je seriál šesti základních turnajů, druhou část tvoří dubnový finálový turnaj, kde týmy získávají, oproti základní části, navýšený počet bodů za konečné turnajové umístění. Další důležitou preferencí soutěže je snaha o rovnost odehraných špílů všech zúčastněných družstev a to bez ohledu na jejich výkonnostní kvalitu a konečné pořadí v turnaji (tzv. „Kokosova spravedlnost).

Mixová liga také disponuje několika dalšími zajímavými specifiky, a to z hlediska jejích oficiálních pravidel. V první řadě se jedná o skutečnost, že žena může být na hřišti nahrazena buď zdatným, sveřepým a bojovným důchodcem, který již dosáhl hranice šedesáti let, nebo perspektivním mladíkem, který ještě neoslavil sedmnácté narozeniny. Dále na hřišti mohou být maximálně dva aktivní hráči krajského přeboru první nebo druhé třídy (v současnosti je v tomto ohledu tolerováno pouze pro družstvo Poděbrad, které může nasadit tři playery z kraje tzv.“ provotravův“ ústupek, když důvodem je rodinný charakter kontroverzního týmu z nedalekých lázní), účast ligových hráčů se nepřipouští. Výkonnost dobrých žen je v soutěži spravedlivě neomezena.

Každé mužstvo, které nemá na palubovce dva a více krajských hráčů, může nastoupit do turnaje v „5“ (nutné ovšem dvě ženy) posléze ho také musí celý v pěti absolvovat (tzv.“ Kokešova“ libůstka). Z důvodu globálního nedostatku volejbalistek si od letošního roku mohou týmy po domluvě ženy půjčovat. Pendlování mužů ve dvou a více týmech je nepřípustné!

Za zmínku ještě stojí fakt, že v letech 2001 a 2002 liga pokračovala v silně zeštíhlené formě, když se její průběh smrskl na jediný bodový a tedy i finálový turnaj, což se dá taktéž považovat za určitou raritu. Oba sehrané finálové turnaje byly posléze vtipně nazvány a označeny za tzv. „pohrobky“ mixové ligy (tzv. „Kokosova“ parádička).

Ředitelé ligy chystají po prosincovém turnaji letošního ročníku opět otevřít (v pořadí již celkově popáté) soutěžní dvoranu a oficiálně do ní uvést několik dalších nových členů. Kromě toho chlapci počítají s otevřením tzv. excelentní sekce ligové dvorany, do které se chystají uvést největší osobnosti uplynulého dvacetiletí spjaté s prestižní volejbalovou regionální soutěží, neboť uplynulo přesně dvacet let od jejího samotného založení.

Seznam nejzajímavějších osobností z řad seniorů, kteří prošli MLN v devadesátých letech:

A. Standa „ Dědek“ Randa proslulý metodik a maskot dublového oddílu SKP Nymburk, v současnosti navíc zavilý propagátor „ košer“ debla (očista úderů), navíc stále aktivní deblista 63 let!

B. Jitka „Feron“ Janků ženská volejbalová legenda z Remanence.

C. Vlasta „ Dušín“ Šimek urputný „polařík“ šestkového volejbalu, na hřišti úspěšně napodobující a simulující legendárního brankáře sborné Čapajeva.

D. Dáša „ Baže“ Bydžovská volejbalový a deblový nadšenec, který se bezesporu zapsal do regionální historie svými zpravidla nečekanými, avšak po zásluze vzrušenými verbálními výkřiky v průběhu hry, kterými snaživé děvče děsilo většinou nejen zmatené soupeře, ale také zkoprnělé diváky včetně vyděšeného spoluhráče.

E. Evženie „Evža“ Rajlová volejbalový a deblový nadšenec a fajn parťačka na regionálních volejbalových akcích. Též oblíbená a sympatická pedagožka.

Nové prosincové nominace do soutěžní Dvorany slávy MLN k 14. 12. 2013:

1. Vlastimil „Dušín“ Šimek (bývalý hráč SKP Nymburk) bojovný polař, presentující se celou svoji volejbalovou kariéru tzv. „ortodoxní rybou“ (tradiční obranný zákrok v poli), dnes již po totální endoprotéze kyčle.

2. Petr „Poron Portik Nobody“ Hamerník („exsmečařík“ SKP Nymburk, dnes pouze v barvách pivnice Semafor) abnormální volejbalový talent, muší elastická váha soutěže a dobromyslný chlapík, který nečekaně brzy, avšak velice rezolutně, ukončil svoji mixovou a deblovou kariéru (především ke své vlastní škodě).

3. Jiří „Pikaču“ Pýcha (SKP Nymburk) příjemný chlapík, milý bojovný filantrop a patrně nejlepší blokař novodobé ligové éry (od roku 2007).

4. Víťa „Mikasa“ Mikyska (Mikasa team Nymburk) lídr dnes již dávno zaniklého týmu, který v devadesátých letech bojoval pravidelně o čelní umístění a který navíc je jedním z pouhého kvarteta družstev, která opanovala celkové a konečné pořadí celého ročníku!

5. Mgr. Jitka Rýdlová a Mgr. Ilona Mýtová (ZŠ Komenského Nymburk) duo milých a sympatických tělocvikářek výše uvedeného ústavu, které se osobně podílely na trenérské pomoci při práci s volejbalově-deblovou mládeží v rámci přípravky SKP-ZŠ Komenského Nymburk, která byla v roce 2005 založena pány M. Matoušem, V. Pokorným a jejím šéftrenérem T. Kokojanem. Nejlepší hráčky a playeři z této přípravky jsou posléze precizně infiltrováni do samotné seniorské mixové soutěže.

6. p. Hájková (Počernice) milá a sympatická nahrávačka a velká životní i sportovní

bojovnice.

7. Martin Knypl (Poděbrady) věrný a obětavý fanoušek z období devadesátek a bez nadsázky pilíř jeho tehdejšího fan klubu. Taktéž bývalý pedagogický kolega ze sídlištního ústavu (ZŠ R. A. F. Nymburk) a dlouholetý dobrý a spolehlivý kamarád.

8. Pavla Kokešová (Všechlapy) povedená dcerka a celoživotní věrná fanynka svého sportovního tatínka (navíc předsedkyně chlapcova osobního a kultovního „fanda“ klubu jedné ženy.

Tomáš Kokojan Předseda AVD České republiky

Nymburský deník: Úterý, 19. Listopad 2013, Strana 8

Galerie

thmb-debl-760.jpg
thmb-clanek-761.jpg