SKP Nymburk
Boleslavská 1831
288 29 Nymburk

skp.nbk@tiscali.cz
Tel.: 606 567 240

Hlasů:

MČR dorostu a juniorů na dráze

29. 06. 2016

Mistrovství České republiky dorostu a juniorů, neboli "Gigant", je v mládežnických kategoriích největší atletickou událostí roku. Hostitelským městem byl ve dnech 25.- 26. června Třinec, kam se sjelo téměř devět set dorostenek, dorostenců, juniorek a juniorů z více než stovky oddílů z celé republiky. Nymburská atletika byla zastoupena čtyřmi závodníky.

 

V sobotu 25. června uvítal třinecký atletický stadion účastníky mistrovství tropickým vedrem, kdy teploty v odpoledních hodinách atakovaly rekordních 380 Celsia. Jako první se z nymburských atletů představil juniorDaniel Šebestík v hodu oštěpem. Jeho cílem bylo překonat padesátimetrovou hranici a postoupit do užšího finále. Již prvním, zajišťovacím pokusem (49,60 m) překonal svůj dosavadní osobní rekord. Druhý pokus se mu technicky nevydařil, ale třetím pokusem se zlepšil na 49,68 cm. To však na postup mezi osm nejlepších nestačilo, od bran vysněného finále ho dělilo pouhých 25 centimetrů...

V běhu na 2000 metrů překážek juniorek startovaly dvě nymburské závodnice - Martina Šuková, startující však v dresu Sokola Kolín, a Tereza Javůrková. O první překvapení se ještě před startem postaral reprezentační trenér, který mimo soutěž do běhu zařadil navíc tři dorostenky s cílem splnění limitu pro ME dorostu v Tbilisi (pozn.: 7:07,20), takže již od začátku bylo jasné, že závod bude velice rychle rozběhnutý. I když pořadatelé zařadili "stýpl" až na pozdní odpoledne, na stadionu v tu dobu stále panovaly vysoké teploty. Vzhledem k nepříznivým podmínkám (při předchozím startu na 3000 m překážek juniorů zkolabovali během závodu dva závodníci) a vzhledem k neúčasti největší domácí rivalky Kateřiny Maternové, se Martina, jako jedna z favoritek, rozhodla rozběhnout závod pomaleji a kontrolovat si pozici mezi juniorkami. Po startu měl závod očekávaný průběh. Do čela startovního pole okamžitě šly všechny dorostenky a nasadily tempo odpovídající času pod sedm minut. S nimi se snažily držet tempo nejrychlejší juniorky následované zbytkem běžkyň, které mírně zaostávaly. Po osmi stech metrech však přišlo druhé překvapení. Atletický stadion zasáhly silné poryvy větru předcházející blížící se bouři. Boj s časem se tak pro běžkyně ve chvíli změnil v boj se živly. Silný vítr proti nim hnal mračna prachu a poletující předměty a zvláště závodnice se slabší tělesnou konstitucí měly problémy s udržením se v dráze. Za těchto podmínek Martina postupovala startovním polem odpadajících soupeřek vpřed. Na posledním vodním příkopu měla ještě drobnou kolizi s jednou ze soupeřek, ale do cílové rovinky již vbíhala jako druhá a jako druhá, za dorostenkou Filipovou běžící ovšem mimo soutěž, také proběhla cílem. Její čas 7:29,71 sice nepatří k těm nejlepším v její kariéře, ale vzhledem k podmínkám je odpovídající. Tereza Javůrková se od začátku závodu pohybovala v druhé polovině startovního pole a, bohužel, byla díky své tělesné konstituci právě jednou z běžkyň, jejichž výkon vítr ovlivnil nejvíce. Celkově Tereza skončila osmá s časem 8:25,93.

Vítězství je pro Martinu Šukovou navíc jistou odměnou, protože v přípravném období překonávala zdravotní problémy, které způsobily tréninkový výpadek a ten potom pracně doháněla až během závodní sezóny. Za své vítězství a vzhledem k vedoucí pozici v letošních statistikách v běhu na 3000 m překážek byla nominována k mezistátnímu utkání juniorů Česká republika - Chorvatsko - Maďarsko - Slovinsko - Slovensko, které se uskuteční 1.července v Miskolci (HU). Martina tak podruhé ve své kariéře oblékne reprezentační dres...

V neděli se oproti sobotě v Třinci ochladilo o 20 stupňů a celý dopolední program provázel déšť. Jednou z prvních disciplín byl běh na 3000 metrů, kde se po nočním odpočinku postavila na start Martina Šuková. Závod byl rozběhnut velice pomalu (první kilometr za 3:43), celé startovní pole patnácti běžkyň se drželo pohromadě a bylo jasné, že se bude taktizovat. Přibližně po jedenácti stech metrech nastoupily vedoucí závodnice k trháku. Ten se Martině však nepodařilo vystihnout a zůstala ve skupince, které začala ztrácet. Bohužel, příliš dlouho otálela se stíháním soupeřek a ani dlouhý stupňovaný finiš ji k jejich překonání nepomohl. S časem 10:59,75 jí v cíli patřilo páté místo. Další disciplínou obsazenou atletem SKP byl hod diskem juniorů. V něm Daniel Šebestík mírně zaostal za svým maximem a s výkonem 35,03 metru skončil jedenáctý. V hodu diskem si svou dorosteneckou premiéru na MČR odbyla i Eliška Ouředníková. Dalo by se říci, že podlehla "tíze okamžiku"  a úplně se nedokázala vypořádat s atmosférou velkého závodu. S výkonem 26,33 metru výrazně zaostala za svým osobním rekordem a skončila šestnáctá.

Autor: Lada-V

Galerie

thmb-main-skp-nymburk-andel-1208-1483.jpg