SKP Nymburk
Boleslavská 1831
288 29 Nymburk

skp.nbk@tiscali.cz
Tel.: 606 567 240

Hlasů:

Hráčské osobnosti současné nymburské obce volejbalových deblů 2012

01. 11. 2012

Od úplného prvopočátku oficiálních turnajových akcí oddílu SKP Nymburk, to znamená od počátku nového milénia,se zde v rolích jejich účastníků objevovaly zajímavé a svérázné osobnosti nymburského volejbalového a deblového světa.

V roce 2001 byl úspěšně zrealizován první oficiální ročník mužského deblového turnaje SKP Nymburk, jehož výsledky se poprvé v historii započítávaly do oficiálního novodobého Mistrovství České republiky ve volejbalových deblech pořádaného AVD pod křídly ČVS. Sešla se na něm téměř kompletní deblová republiková špička a opanovali ho jasně brněnští reprezentanti před nymburáky T. Kokojanem a P. Hamerníkem.

Poslední dva ročníky mužského oficiálního turnaje SKP Nymburk ( 11.+12.ročník ) ne náhodou nekompromisně ovládla nejúspěšnější nymburská deblová dvojice nového milénia v podání V. Věchta a T. Kokojana. Bronzové medaile těchto posledních dvou turnajových akcí opět patřily nymburským barvám, když v roce 2011 brali třetí flek kontroverzní  P. Kutnar s J. Pýchou a letos zabodovali deblový navrátilec K. Svoboda s deblovým trollem Bártou. Karel „Charlie“ Svoboda, basketbalový „mixák“ osmdesátých a začátku devadesátých let ( tzv. mixový  specialista ), se hráčsky intenzivně vrátil mezi své deblové přátele z nymburské deblové obce po dlouhých deseti letech. Jeho poměrně nečekaný „comeback“ byl navíc umocněn faktem, že více než dvoumetrový hřmotný dlouhán, disponující abnormálním citem pro balon, neodehrál v loňské sezoně ani jediný set. Sympatický veterán Svoboda je navíc zakladatelem tzv.“charlieho syndromu“, což znamená odehrání útočného úderu spodem, čili bagrem, a to přímo z příjmu podání. Za zajímavou raritu lze proto považovat fakt, že většina současných deblistů mladších věkových kategorií z ostatních regionů, pohybující se po republikovém turnajovém okruhu a disponující  solidními znalostmi deblové hantýrky, se logicky nejprve setkala s onou herní specifikou a teprve potom se osobně seznámila s jejím zakladatelem a hlavním propagátorem z nymburské Remanence.                                        Lze proto bez nadsázky konstatovat, že s nymburskými deblovými návraty se za poslední dva roky roztrhl imaginární pytel. V loňském roce se totiž na oficiálních turnajích vedle J. Vecka, dlouholetého playera SKP Nymburk ( bohužel pouze jeden absolvovaný mixový turnaj ), objevil  také tzv. deblový „mlčoch“ J.Litera a to taktéž po více než deseti letech. Snaživý a bojovný Litera, v nymburském deblovém slangu také nazývaný „Pán prapodivných přískoků“, se oficiálních turnajů nymburského regionu účastnil i v letošní sezoně. Za tyto dvě sezony chlapec proslul tím, že se u hry téměř vůbec verbálně neprojevuje a hraje úplně bez emocí ( deblový „Chuck Norris“ ) a tradiční polové obranné zákroky umně nahradil podivným podřepným přískokem. Oba dva poměrně neortodoxní volejbalisté byli bezbolestně infiltrováni do kokojanovi tréninkové skupiny.

Za nejnadějnějšího deblového nymburského novice presidentovi tréninkové skupiny je v současnosti považován bodrý deblový chasník J.“Cyborg“ Tichý, který se objevil mezi deblovými specialisty přibližně před rokem. Díky osobní péči lídra a trenéra skupiny udělal bojovný chlapec za poměrně krátkou dobu solidní výkonnostní deblový pokrok. Mohutný a snaživý chlapík také těží ze své abnormální snahy a houževnatosti stal se jednou z mála letošních deblových radostí starostlivého šéftrenéra. Ne náhodou J. Tichý nakonec utvořil spolu s panem F. „Robocopem“ Kokešem kousavou tréninkovou dvojici sparingů, díky čemuž je sympatický polabský pár z hlediska váhového koeficientu  bezkonkurenčně nejtěžším týmem celé republikové deblové obce.

Dále je nutno připomenout existenci nejmenšího republikového volejbalového deblisty a houževnatého „škubavce“, pana M. “Trolla“ Bárty, který proslul svým netradičním „taháním“ přes kopeček ( specifický deblový útok ), jež  má spravedlivě, díky svému pomenšímu vzrůstu, oficiálně povoleno od Předsedy AVD České republiky. Šlachovitý duchaplný mužík se deblům věnuje netradičně především v zimních měsících, kdy se opírá o vylepšený výskok díky pružné palubovce.

Absolutně největší deblovou legendou z Remanence je Standa“Cháron“ Randa, o kterém se toho v poslední době už opravdu hodně napsalo. Deblový predátor, který je metodikem, precizním sekretářem, charismatickým vůdcem a maskotem deblového oddílu SKP Nymburk, hraje dodnes, i ve svých osmasedmdesáti letech, aktivně debla a to již přes neuvěřitelných 63 let! Vilný, křepký a vetchý stařík disponuje ohromným sebevědomím a pozitivním přístupem k životu. Navíc je propagátorem tzv. “košer“ debla, kde se v podstatě pokouší o úderové pročištění tohoto specifického sportu.

V dívčí sekci oddílové skupiny SKP Nymburk z Remanence jsou hlavními tahouny a milými nadšenci  sympatické „nejky“ z nedaleké Lysé nad Labem, a to v podání A.“Ály“ Frankeové a Diany „Di“ Bakešové    ( vysvětlení – „nejka“ znamená nejlepší kamarádka ).  Duo veselých a bezkonfliktních holčin v podstatě patří mezi deblové novicky, jelikož s tímto ryze českým sportem obě zkušené ženy začaly až ve veteránské kategorii, díky čemuž odvážně jdou v podstatě proti svému věku. Milá děvčata tvoří již tři roky, spolu s dědou Randou, pilíř celé tréninkové skupiny a spolu s rozjařeným důchodcem jsou bezesporu její největší designovou a éterickou ozdobou.

Závěrem je nutno dodat, že současná nymburská deblová scéna sice disponuje, z hlediska hráčské základny, velkým počtem deblových rarit, originalit, zajímavých osobností, samorostů a legend,  bohužel však evidentně na úkor globální hráčské kvality nymburských barev…

 

Desátý jubilejní ročník neoficiálního deblového turnaje ( není součástí MČR ) 2012  -  deblový centrkurt na Remanenci  v Nymburce ( otevřený losovaný turnaj ) :

1.místo : T. Kokojan  +M.Bárta

2.místo : P. Dvořák + J. Čepek

3.místo : P. Kutnar + A. Frankeová.

 

Mgr. T. Kokojan – President deblového oddílu SKP Nymburk

 

Galerie

thmb-debl-479.jpg