SKP Nymburk
Boleslavská 1831
288 29 Nymburk

skp.nbk@tiscali.cz
Tel.: 606 567 240

Hlasů:

Historie volejbalové Mixové ligy Nymburska – 1.část

19. 04. 2012

Období 1995 - 2002

                                               Ve druhé polovině devadesátých let založil všechlapský volejbalový rodák a nadšenec, pan František Kokeš, po vzoru smíšených soutěží v Praze, regionální ligu mixových volejbalových družstev, tzv. Mixovou ligu Nymburska. Až do jejího čtvrtého oficiálního ročníku se jednalo o celoroční turnajový seriál, když turnaje byly realizovány jak v hale, tak také v jarním a letním období na antukových kurtech všech účastníků soutěže. Od páté ligové sezony se hrálo již, po zralé úvaze obou turnajových ředitelů, pouze v podzimních a zimních měsících v hale.

Od druhého oficiálního ročníku, poměrně populární nové volejbalové soutěže, začal zakladatel všechlapského volejbalu a dnes již také tvrdý lídr a nekompromisní propagátor  „massovské“ volejbalově-deblové sekce Kokeš ( po boku charismatického vůdce dědy Standy Randy), chytře a úzce organizačně spolupracovat se svým volejbalovým vzorem a deblovým specialistou T. Kokojanem, též zkušeným organizátorem, trenérem a Presidentem jediného oficiálního deblového oddílu v Čechách a na Moravě – SKP Nymburk.

Největší „boom“ z hlediska zájmu a počtu zúčastněných týmů, zaznamenaly historické a precizně vedené randovy ligové anály v období let 1996-1998, kdy se turnajů zúčastňovalo kolem deseti mančaftů a duo sympatických promotérů muselo občas i nová mužstva odmítat… Soutěžní útlum , provázený nezájmem volejbalistů a nepříjemným odpadáváním družstev, zaznamenaly starcovy statistiky od poloviny čtvrté oficiální sezony, tzn. v roce 1999. Podle zoufalého sekretáře Randy byly hlavním důvodem tehdejší patálie výkonnostní rozdíly silnějších a slabších týmů, když tento schodek od počátku výše uvedeného roku transparentně gradoval. „Nůžky herních kvalit jednotlivých účastníků se rozevírají příliš rychle, což není dobré a je třeba s tím něco udělat, chlapci“, trefně pojmenoval nastalou nepříjemnou situaci mírně konsternovaný ligový sekretář Randa ve své závěrečné květnové hodnotící zprávě z roku 1999, kterou oficiálně předal oběma sympatickým chlapíkům. V dalším ročníku ovšem k oživení soutěže a navýšení počtu účastníků bohužel nedošlo, když organizátorům nepomohl ani poměrně geniální tah ředitele Kokojana, v podobě rozdělení družstev podle výkonnosti do dvou kategorií. Každá skupina potom měla svůj vlastní turnaj ) zpravidla dvoukolový ), když na příští turnajové akci se tým na posledním místě kategorie „A“ prohodil s vítězem kategorie „B“. „ Fantastická Tomášova myšlenka tenkrát bohužel nezafungovala a restart se nezdařil, což mne nemile překvapilo“, suše k této věci dodává pan Kokeš. Tuto chytrou organizační variantu v tehdejší době pedagogický lišák mistrně okopíroval a přejal Z Mistrovství ČR ve volejbalových deblech, kde se od konce devadesátých let T. Kokojan sám začínal organizačně angažovat.

Pátý ročník Mixové ligy Nymburska 1999-2000 se tím pádem celý bohužel nesl ve znamení transparentního úpadku a útlumu nymburské volejbalové soutěže ( provázeného nezájmem veřejnosti ), což v podstatě logicky vedlo, a to hned v následujícím roce ( i přes velkou mrzutost, nelibost a smutek obou organizátorů včetně stoického a křepkého starce Randy ),ke zrušení celého turnajového seriálu a pěkného a téměř nadčasového volejbalového projektu… .

            Závěrem lze konstatovat, že turnajový seriál Mixové ligy Nymburska v období prvních čtyř ročníků ( 1995-1999 ), měl jednoznačně nadregionální charakter, když jednotlivé turnaje probíhaly na různých místech, konkrétně v Počernicích, Staré Boleslavi, Brandýse nad Labem a nedaleké Lysé nad Labem. Většina turnajů však byla organizována v Nymburce a to včetně všech finálových projektů ( vždy hala Zimního stadionu v Nymburce ).

Šestý a sedmý oficiální ročník MLN byl již jen slabým odvarem původní hrdé a prestižní dlouhodobé soutěže, když v letech 2001 a 2002 byl seriál zasuplován vždy pouze jediným finálovým bodovým turnajem, které Kokojan duchaplně a vtipně nazval tzv. „Pohrobky MLN“.

Pravdou ovšem zůstává fakt, že obě finálová klání se mohla transparentně pyšnit jak solidním počtem účastníků, a to v podobě devíti ( 2001 ) a posléze desíti ( 2002 ) hrajících družstev, tak také nadstandardní herní turnajovou kvalitou, o kterou se postaral především velký počet hráčů z krajských soutěží.                                                                                                   Lídry ústředních nymburských týmů „mixovky“, byli tehdy, v letech 1995-2002, klíčové osobnosti nymburského volejbalu a života, v podání S.“Stáničkové“ Danielové ( Dandys Nbk ), K.“Karlika“ Špitálníka ( Lysá nad Labem ), V.“Víti“ Mikysky ( Mikasa Nbk ), J.“Masky“ Kubáta ( Poděbrady ) a v neposlední řadě také J.“Buldozera“ Nejedlého ( Všehochuť Nbk ).

Všechlapský volejbalový ansábl si logicky od počátku svého vzniku šéfoval heroický Kokeš, občas bolestně sbírající cenné zkušenosti týmového frontmana a nakonec „dream-team“ SKP Nymburk vedl od začátku zkušený lídr,  sportovní universální stratég a oblíbený pedagog T.Kokojan.

V období od roku 2003 do roku 2006 byla liga volejbalových mixů v Nymburce přerušena.

Začátkem roku 2007 částečně organizačně vyhořelý a psychicky unavený pan Kokeš, poměrně překvapivě zanechávající svých aktivit u všechlapského „A“ týmu mužů    (působícího tehdy v KP 1.třídy ), kde po více než deseti letech dobrovolně abdikuje na post vedoucího mužstva a svoji roli lídra přepouští ambiciozním kamarádům z pražské metropole. Této v globálu nečekané skutečnosti ihned pohotově využil číhající a trpělivě vyčkávající , tzv. „ spící“ ligový mecenáš a sekretář S.“Charón“ Randa, který  vzápětí umně vyprovokoval slet do té doby zmrazené mixové Rady „moudrých“ a flexibilně se tudíž sešel s oběma sympatickými propagátory a promotéry volejbalu smíšených družstev na Nymbursku. Po bouřlivé schůzce za zavřenými dveřmi, jako živou vodou politý a organizátorsky evidentně obrozený pan Kokeš, spolu s deblovým specialistou a v té době již Předsedou AVD České republiky T. Kokojanem, s chutí oprašují,a to na zjevný impuls, radu a popud mírně senilního, avšak optimismem a sebevědomím doslova natlakovaného kamaráda, morbidního důchodce a moudrého  dědka Randy, Mixovou ligu Nymburska a mistrně, k překvapení laické veřejnosti i samotných hráčů, úspěšně obnovují její zašlou slávu! Díky tomu nymburská volejbalová soutěž šestkových mixů začíná psát v říjnu 2007 svojí v pořadí již osmou oficiální kapitolu v rámci tzv.novodobé éry! 

 

 

 

            Mgr. T. Kokojan – Předseda Asociace volejbalových deblů České republiky

 

 

 

Galerie

thmb-volejbal11-394.jpg