SKP Nymburk
Boleslavská 1831
288 29 Nymburk

skp.nbk@tiscali.cz
Tel.: 606 567 240

Hlasů:

Halová Mistrovství České republiky

28. 02. 2017

Uplynulé dva víkendy patřily halovým Mistrovstvím České republiky - 18. a 19. února proběhl v Ostravě-Vítkovicích šampionát mládežnických kategorií a od 25. do 26. února v pražské Stromovce potom šampionát dospělých. Nymburská atletika měla zastoupení na každém z nich...

 

 

Na dorosteneckém a juniorském gigantu reprezentoval atletický oddíl SKP Nymburk Ondřej Hodboď. Ačkoliv se Ondra původně připravoval ke startům v bězích na 1500 a 3000 metrů, na poslední chvíli změnil své plány. Čtrnáct dní před konánim Mistrovství se mu v rámci přípravných závodů podařilo výrazně vylepšit svůj osobní rekord v běhu na 800 metrů (1:58,90), což ho posunulo na přední místo letošních republikových statistik a pro své první vystoupení v na MČR v kategorii dorostu si tedy zvolil tuto běžeckou disciplínu. Možná trochu riskantně, protože do osmičlenného finále bylo třeba se nejdříve kvalifikovat (z každého ze tří rozběhů postupovali do finále pouze první dva závodníci přímo plus další dva závodníci ze všech rozběhů dle časů). Ondra se rozhodl neriskovat a běžet v rozběhu na přímý postup. I když se mu start příliš nevydařil poté, co mu, jako "papírově" nejrychlejšímu běžci v rozběhu, byla poněkud nelogicky přiřazena ke startu nevýhodná první dráha, ze které navíc startoval s dalším závodníkem, brzy se propracoval do popředí běžecké skupiny. Tři sta metrů před cílem zrychlil, šel do vedení a začal si vypracovávat mírný náskok. V poslední zatáčce ho sice předběhl pozdější vítěz Marek Kalous, ale Ondrův náskok byl již dostatečný, posledních několik desítek metrů si dokonce mohl dovolit "vypustit" a bezpečně doběhl na přímé postupové pozici v čase 2:02,54. Všech osm finalistů dosáhlo v rozbězích časů v rozmezí 1,2 vteřiny, což slibovalo pro nedělní finále velice vyrovnaný závod. Bohužel se ukázalo, že Ondrův rozběh byl nejpomalejší a díky vypuštěnému závěru Ondra postoupil s nejhorším časem, takže ve finále bude opět startovat z první dráhy. Finálový běh měl víceméně očekávaný průběh. Ve vyrovnaném startovním poli se nikomu z běžců nechtělo udávat tempo, takže v pomalu rozběhnutém závodě se všech osm finalistů drželo téměř 600 metrů pohromadě. Zde se projevila jistá Ondrova nezkušenost s během "v balíku", v kterém se každý snaží vypracovat si co nejlepší pozici pro závěrečný finiš, a většinu závodu strávil buď uzavřený u mantinelu nebo obíháním soupeřů vnější drahou, což ho stálo spoustu sil a metrů naběhnutých navíc. Do posledního kola pak vbíhal na sedmé pozici, ale teprve při náběhu do poslední zatáčky se mu dostatečně uvolnila dráha k jeho finiši, během kterého ještě překonal dva soupeře, takže cílem proběhl jako pátý v druhém nejlepším čase své kariéry 2:00,88. Na dorosteneckou premiéru slušné umístění a jako bonus cenné zkušenosti!

O týden později, na MČR mužů a žen, reprezentoval nymburský oddíl Vít Müller v běhu na 400 metrů. Ze sobotního rozběhu postoupil s nejrychlejším časem 47,95 a v nedělním finále se očekával velký souboj s Michalem Desenským (v rozběhu 47,98). Na rozdíl od běhu na dráze je v hale běh na 400 metrů kontaktní - po stopadesáti metrech závodníci sbíhají a úvod závodu je tedy velice důležitý. Po startu závodu však oba favorité zvolili mírnější tempo, které udrželi i slabší soupeři, takže na "seběhu" bylo startovní pole víceméně vyrovnané. Zatímco Michal Desenský zareagoval okamžitým zrychlením a šel do čela startovního pole, Víťa držel rovnoměrné tempo a zařadil se až na pátou pozici. V závěrečném okruh se potom těžko propracovával polem běžců vpřed a na cílovou rovinku vbíhal jako čtvrtý. V závěrečných metrech ještě přesprintoval Matěja Macha, ale to bylo vše, co stihl. Cílovou pásku protnul na třetím místě v čase 48,62. Čas sice slabší, ale medaile se počítá!

Nepřímo byla nymburská atletika zastoupena bývalým členem SKP, Lukášem Hodboděm, který v současné době startuje v dresu Sokola Hradec Králové. Lukáš obsadil třetí místo v běhu na 800 metrů v novém osobním rekordu 1:50,86.

Galerie

thmb-main-skp-nymburk-andel-1208-1590.jpg