SKP Nymburk
Boleslavská 1831
288 29 Nymburk

skp.nbk@tiscali.cz
Tel.: 606 567 240

Hlasů:

Finále mužů 2011 : Nymburk Remanence – 21.oficiální sezona MČR ve volejbalových

18. 07. 2011

Finálový turnaj mužů o Mistry ČR 2011 ve volejbalových deblech je minulostí. Toto v pořadí již šesté finále v období nového milénia, zrealizované na nymburské Remanenci, bylo patrně středočeskou derniérou, když v příštím roce bude tato jedna z klíčových deblových událostí s největší pravděpodobností přesunuta do Vamberka.

Specifičnost letošního finálového projektu spočívala především v neúčasti velkého počtu hráčů z absolutní republikové deblové špičky, která je bohužel poměrně úzká. Tato poměrně nepříjemná skutečnost byla zapříčiněna především zraněním a vetchostí  postarších deblových playerů spolu s dovolenými, popř.reprezentačními povinnostmi některých volejbalových profesionálů. Při již tradiční neúčasti tzv.deblových „komparsistů, tzn.výkonnostně slabších hráčů, které duo turnajových promotérů, v podání V. Věchta a Předsedy AVD T. Kokojana, na turnaj nenalákalo ani slíbenou druhou výkonnostní třídou, aby tito chlpci nemuseli měřit své síly a svádět marný boj s nejlepšími deblisty z České republiky, smrskla se četnost zúčastněných dvojic na pouhé čtyři páry, díky čemuž tak opět deblová kvalita playerů přetlačila jejich kvantitu.

Dvojice změřily své síly systémem každý s každým, poprvé v deblové historii na tři vítězné sety, a to z důvodu solidního zahrání. Medailová umístěni se podle papírových předpokladů řešily až ve třetím závěrečném kole dvojzápasů, kdy se střetla dua poměrně vyrovnaných soupeřů. V reálném finálovém duelu nejprve přetlačil favorizovaný V. Věchet s deblovým navrátilcem P. Klárem, volejbalovým profíkem z Belgie, brněnského deblového nezmara a matadora „ Roboboba“ Sedláka, který si naproti pokročilejšímu věku stále udržuje tělo „Diskobola“. Moravák nastoupil netradičně po boku kontroverzního pražáka Železného a solidní hrou favority potrápili především v první sadě, kdy si postupně vytvořili optimistický náskok 5:0. To však bylo z jejich strany vše a nakonec byl tento regionálně kombinovaný pár nucen sklonit hlavu před svými soupeři po hladké setové porážce 0:3. Zápas samotný měl však vysokou herní kvalitu, trval přes hodinu a jednoznačně splňoval parametry nejvyšší současné republikové deblové kvality. Nutno ještě připomenout zajímavý fakt, že P. Klár na rozdíl od V. Věchta, vybojoval svůj úplně první mistrovský dublový titul ve své jistě bohaté volejbalové profesionální kariéře! Naproti tomu populární nymburský deblista je  mnohonásobným mistrem České republiky jak v mixové, tak i mužské kategorii ( navíc se čtyřmi různými partnery!). Nutno dodat, že  solidní „ jumper“ Klár podal i přes téměř desetiletou deblovou pauzu velmi dobrý výkon, což byl základ úspěchu nově vzniklé perspektivní dvojice. „ Petr hrál s přehledem, bylo to kromě prvního setu se Želíkem a Bobem poměrně snadné, nad výkonem svého partnera smekám imaginární deblový klobouk“, suše zbonmotoval svůj další úspěch šťastný V. Věchet z Nymburka.

Boj o bronzové placky byl podstatně vyrovnanější a svedl proti sobě reprezentanty SKP Nymburk, v podání T. Kokojana a F. Kokeše, spolu s rodinnou dvojicí Pavelků z Prahy, kteří se dali bez nadsázky považovat za mírné favority klíčového špílu. Domácí pár začal velmi dobře a důslednou hrou, proloženou výborným servírováním, si vytvořil velmi nadějné vedení 2:0 na sety, které ovšem posléze přibližně po třiceti minutách ztratil. O vítězi tak rozhodla až pátá zkrácená sada, která zpravidla mívá loterijní charakter. Soustředěný Kokojan však hned v úvodu dvěma esy sebral opařeným pražákům deblový vítr z plachet, což se nakonec ukázalo jako rozhodující faktor z hlediska konečného úspěchu Nymburků. Dílo zkázy z hlediska smutných Pavelků opět dokonaly dva brutální a záludně rotované servisy a to vždy po jednom z dílniček obou domácích borců. Předseda AVD s panem Kokešem tak mohli posléze  zdvihnout ruce ve vítězném gestu, avšak po téměř stominutovém přetahování, které bylo ovšem celé vedeno v duchu fair- play a gentlemansky, což jasně svědčí o hráčském nadhledu všech čtyř aktérů zajímavého špílu.

Díky tomuto letošnímu, poměrně nečekanému medailovému úspěchu s podceňovaným Kokešem je T. Kokojan již dvanáctinásobným vicemistrem České republiky v hlavních kategoriích. Bez nadsázky lze taktéž konstatovat, že pro pana Kokeše je bronz z finálového turnaje o Mistry ČR životním deblovým úspěchem! „ František hrál fantasticky a podal soustředěný a bojovný výkon za hranicemi svých možností, úspěch si za svůj zodpovědný přístup k deblům v posledních dvou letech jednoznačně a bez debat zaslouží“, suše konstatoval spokojený Předseda AVD, T. Kokojan, též turnajový komisař téměř všech letošních deblových oficiálních turnajových podniků.

 

 

Mgr. T. Kokojan – Předseda Asociace volejbalových deblů v Čechách a na Moravě

Galerie

thmb-debl2010-190.jpg