SKP Nymburk
Boleslavská 1831
288 29 Nymburk

skp.nbk@tiscali.cz
Tel.: 606 567 240

Hlasů:

Cvičení zlepšuje paměť starších lidí, zjistili australští vědci

04. 09. 2008

Pravidelné mírné cvičení může pomoci zlepšit paměť starších lidí .....

Pravidelné mírné cvičení může pomoci zlepšit paměť starších lidí .....

a odsunout nástup demence. Vyplývá to ze studie, kterou uskutečnili australští vědci. Zapojili do ní 170 účastníků starších padesáti let, kteří hlásili problémy s pamětí, ale u nichž nebyla diagnostikována demence.
Polovina z nich se věnovala mírné formě tělesné aktivity, například chůzi, 50 minut třikrát týdně, zatímco druhá polovina se cvičení vyhýbala. Po šesti měsících dostali účastníci paměťové a jiné testy. Ti, kdo posledního půl roku cvičili, si v nich vedli podstatně lépe než ti, kdo nesportovali.

"Tento pokus je první, který dokazuje, že cvičení zlepšuje kognitivní funkce starších lidí se subjektivními i objektivními lehkými poruchami," uvádí zpráva zveřejněná v odborném časopise Journal of the American Medical Association. "Přínos tělesné aktivity po šesti měsících byl zjevný a přetrval nejméně dalších 12 měsíců poté."

Celosvětová populace podle odborníků stárne a na světě nyní žije odhadem 37 milionů lidí trpících demencí. Většinu z těchto případů tvoří Alzheimerova choroba, uvádí v oficiálních statistikách Světová zdravotnická organizace (WHO). Očekává se, že tento počet v následujících dvaceti letech prudce stoupne, a vědci proto hledají způsoby, jak nástup demence oddálit.