Tel.: 606 567 240

Hlasů:

Atletické jaro ve znamení rekordů

18. 05. 2015

První květnový víkend se naplno rozběhla atletická závodní sezóna na dráze, což se nemohlo obejít bez nymburské účasti. Během prodlouženého víkendu se nymburští atleti zúčastnili čtyřech akcí.

Hlavní závodní sezóna odstartovala...

Ve čtvrtek 30. dubna proběhlo ve Vlašimi  první kolo KP družstev mladšího žactva. Všichni účastníci absolvovali pětiboj (60 m př., míček, 60 m, dálka, 800 m). Po delší době k soutěži nastoupila také družstva SKP Nymburk. V družstvu žákyň se představily Ema Škochová, Michaela Harlasová, Kateřina Mašková, Iveta Filounová a Adéla Fryčová, v družstvo žáků potom Jakub Šantavý, Matěj Šimek, Josef Kořínek, Jiří Šantavý, Jakub Fryč a Jakub Stehlík.  Nejlepšího umístění mezi chlapci dosáhl Jakub Šantavý, který  konkurenci 46 závodníků obsadil 8. místo se ziskem 1135 bodů za výkony 12,24 - 3,83 - 9,10 - 29,00 - 2:44,39. Mezi  padesátipěti dívkami dosáhla nejlepšího umístění Ema Škochová, která skončila s 1466 body na 17. místě. Její výkony: 12,82 - 3,76 - 9,04 - 19,07 - 3:10,99. Družstvo celkově skončilo čtvrté, družstvo dívek šesté.   přiloženém souboru.

V pátek 1. května se v Kolíně uskutečnily tradiční Polabské závody a Středočeský Pohár družstev. Chladné a nepříznivé počasí se sice projevilo na celkové účasti, ale na úroveň výkonů nemělo příliš vliv. Z Nymburka dorazilo celkem osm atletů, z nichž však do boje o pohár zasáhlo pouze šest závodníků, kterým se v celkovém pořadí družstev podařilo vybojovat konečné třetí místo. Z dosažených výkonů stojí za zmínku výška Veroniky Košátkové (155 cm - 2.), oštěp Dana Šebestíka (47,80 - 1.), druhé místa Elišky Ouředníkové ve skoku dalekém a vrhu koulí (4,92 a 9,23), třetí místo Kláry Staňkové ve skoku dalekém (4,89). Vít Müller, startující v dresu Sokola Hradec Králové, se v memoriálu Rudy Plešingera v běhu na 400 metrů umístil s vynikajícím časem 48,54 na druhém místě.

ß  Dan s Ivčou a pohárem za třetí místo

Dole: Martina na trati 2000 metrů překážek

V sobotu 2. května se dorostenky Tereza Salavová a Martina Šuková v Jablonci nad Nisou zúčastnily prvního kola KP družstev juniorek, Martina jako členka Sokola Kolín, Tereza jako hostující. Tereza Salavová obsadila druhá místa v bězích na 100 m a 300 m překážek (18,61 a 54,35), Martina zvítězila při své steeplařské premiéře v běhu na 2000 m překážek ve velice slibném čase 7:44,38. Kompletní výsledky

Vrcholem víkendu se pro nymburské závodníky stal Youth Athletics - Sokol Grand Prix, který proběhl v Kolíně v neděli 3. května za účasti téměř čtyř set závodníků. Atletům přálo téměř ideální počasí, takže byla k vidění celá řada hodnotných výkonů. Medailových umístění dosáhli: Ondra Hodboď (1500 m: 4:38,41 - 3.), Veronika Košátková (200 m: 27,82 - 3.), Klára Staňková (dálka: 5,10 - 2.), Dan Šebestík (oštěp: 48,30 - 2., koule: 11,80 - 3.). Za zvláštní zmínku stojí štafeta dorostenek na 4 x 100 metrů, která startovala ve složení Tereza Salavová, Klára Staňková, Veronika Košátková a Eliška Ouředníková. Nymburská štafeta běžela ve společném rozběhu se dvěmi reprezentačními štafetami juniorek, které se zde pokoušely splnit limit na letošní MEJ. Těm samozřejmě nymburská štafeta, v jejíž sestavě navíc běžely dvě starší žákyně, nestačila, ale zbývající štafety již nymburské dívky porazily a s časem 52,49 (nový oddílový rekord dorostenek a juniorek) zvítězily. Kompletní výsledky

KP dorostenců, juniorů a dospělých

V pátek 8. května proběhl v Kolíně Přebor Středočeského kraje dorostu, juniorů a dospělých na dráze, do Nymburka z něj putovalo pět medailí.

Stadion Mirka Tučka v Kolíně přivítal atlety téměř ideálním atletickým počasím. Do bojů o medaile se se zapojilo sedm nymburských atletů, včetně těch, kteří momentálně startují za jiné atletické oddíly. Medailově nejúspěšnější byla dorostenka Veronika Košátková, která zvítězila v běhu na 200 metrů (27,58 s) a v běhu na 100 metrů skončila třetí (13,37 s). Ke své medailové sbírce navíc přidala zlato ze štafety 4 x 100 metrů. Juniorka Simona Žďárská si odnesla stříbrnou medaili ze soutěže výškařek (1,45 m). Naše "kolíňačka" Martina Šuková doběhla na 1500 metrů druhá ve výborném osobním rekordu 4:45,40. Mimo přebor se v běhu na 200 metrů představili i "hradečáci"  Vít Müller a Lukáš Hodboď. Z přímého souboje vyšel lépe Lukáš s časem 22,16 oproti Víťovým 22,25, ale oba časy jsou velice kvalitní, takže od obou borců se dají v letošní sezóně očekávat špičkové výkony. Dan Šebestík výrazně zlepšil své maximum ve vrhu koulí (12,19 m) a poprvé v životě hodil oštěp za hranici 50 metrů, ale bohužel mimo výseč a oficiálních 46,58 metrů na medaili nestačilo. Štafeta na 4 x 100 metrů dorostenek v sestavě Tereza Salavová, Klára Staňková, Veronika Košátková a Eliška Ouředníková zopakovala svůj úspěch z minulého týdne a zvítězila v čase 51,87, čímž děvčata vylepšila oddílový rekord dorostenek a juniorek a výrazně se přiblížila i tomu ženskému.

Nymburská výprava na KP

KP žáků a žákyň

V sobotu 9. května se z Nymburka vypravila do Staré Boleslavi - Houšťky skupina osmnácti atletů a atletek, aby bojovali o medaile na Přeboru Středočeského kraje na dráze.  Při ranním nástupu do autobusu a během cesty se sice počasí nechovalo příliš sportovně, ale nakonec se umoudřilo a atletické boje mohly vypuknout..

Skupinu nymburských atletů tvořili jednak ostřílení starší žáci a žákyně (Ondra Hodboď, Iva Bartáková, Eliška Ouředníková a Klára Staňková), dále letošní nováčci mezi mladšími žáky a žákyněmi (Jakub Fryč, Tomáš Mach, Jakub Stehlík, Jirka Šantavý, Matěj Šimek, Iveta Filounová, Míša Harlasová, Katka Hodačová, Katka Mašková, Terka Mirovská a Ema Škochová) a nejmladší atleti z kategorie přípravek (Jakub Šantavý, Adélka Fryčová a Kristýna Prokešová), kteří se díky svým výkonům mohou měřit se staršími soupeři. Na medailová umístění dosáhli: Ondra Hodboď, který ve stylu start-cíl vyhrál běh na 1500 metrů (4:42,06), Klára Staňková obsadila druhou příčku ve skoku dalekém (5,01 m) a Jakub Šantavý, který obsadil dělené druhé místo ve skoku vysokém (1,38 m). Řada atletů se svými výkony probojovala do první desítky. Za zmínku stojí čtvrtá místa Kláry Staňkové v bězích na 60 a 150 metrů (8,22 a 20,11), kde svými výkony vytvořila nové oddílové rekordy. Dále čtvrté místo Elišky Ouředníkové v hodu diskem (29,36 m - nový osobní rekord). V běhu na 1500 metrů mladších žákyň na sebe upozornila Iveta Filounová pátým místem za 6:02,55, těsně následovaná Kačkou Hodačovou s časem 6:03,20. Tereza Mirovská obsadila dělené čtvrté místo ve skoku vysokém výkonem 1,25 m a Kristýna Prokešová ve stejné disciplíně desáté místo (1,20 m). Oba výkony jsou jejich novými osobními rekordy. Tomáš Mach v dálce doskočil na metu 4,21 metru, což mu stačilo na šestou příčku.

Junioři mají formu

Nymburští junioři zahájili sezónu ve velkém stylu a po úvodních závodech zaujímají čelní pozice v letošních průběžných statistikách...

Nejdříve 1. května zaběhl Vít Müller na Memoriálu Rudy Plešingera v Kolíně 400 metrů v novém osobním rekordu za 48,54 a s tímto časem letošní statistiky vede.

Potom se na Přeboru Středočeského kraje 3. května v Kolíně postavil spolu s Lukášem Hodboděm, kterému v současné době v celkovém rozletu brání příprava na maturitní zkoušky, na start běhu na 200 metrů.  V tomto závodě zvítězil Lukáš časem 22,16 před Vítkem (22,25) a ve statistikách jim patřilo první a čtvrté místo.

Ve stejném pořadí doběhli i na Memoriálu Ladislava Nešpora v Sušici 12. května v běhu na 400 metrů překážek. Po krásném souboji Lukáš doběhl za 53,08 a Vítek v novém osobním rekordu za 53,37. Tímto zaujali první a druhé místo letošních tabulek. Lukáš navíc splnil B limit (pozn. 53,25 s) pro účast na Mistrovství Evropy juniorů, které se uskuteční 16.- 19.7. ve švédské Estilstuně.

A konečně, na 1. kole I. ligy mužů, skupiny B,  16. května v Liberci Vítek zaběhl 400 metrů překážek za 52,23 a Lukáš za 52,86. Tímto Lukáš potvrdil B limit a Vítek splnil A limit pro účast na MEJ. Pochopitelně v republikových statistikách zaujímají první dvě místa a v evropských místo páté a osmé. Vítek navíc zaběhl 200 metrů za 21,97 a usadil se na čele republikových statistik.

Lukáš a Vítek na Memoriálu Ladislava Nešpora

Martina Šuková na extralize

Dařilo se i dorostence Martině Šukové, tč. závodící v barvách Sokola Kolín, která na 1. kole extraligy žen doběhla při své premiéře v běhu na 3000 metrů překážek na pátém místě v čase 11:52,24.