Atleti nymburského oddílu se pořádně činili. Brali čtrnáct medailí,

21. 05. 2016

Z dnešního tisku

Atleti nymburského oddílu se pořádně činili. Brali čtrnáct medailí, z toho šest

Nymburk – Na Přeborech Středočeského kraje jednotlivců reprezentovalo celkem 27 závodníků nymburského oddílu napříč věkovými kategoriemi, kteří vybojovali čtrnáct medailí – šest zlatých, šest stříbrných a dvě bronzové.

KLÁRA STAŇKOVÁ, závodnice Nymburka, vyhrála ve Vlašimi skok daleký v novém osobním rekorduAutor: Foto: oddíl

Atletický stadion Mirka Tučka v Kolíně přivítal na 520 závodníků žákovských kategorií. V kategorii mladších žáků a žákyň zastupovalo SKP celkem osmnáct závodníků a závodnic. Nejúspěšnějším závodníkem SKP se stal Jakub Červinka, který vybojoval zlatou medaili v běhu na 150 metrů (19,1) a k ní přidal dvě medaile stříbrné za skok daleký (5,12 – osobní rekord) a běh na 60 metrů (8,0). Pro další zlatou medaili si doslova doskočil Jakub Šantavý ve skoku vysokém (1,45). Sbírku stříbrných medailí doplnil Jiří Šantavý ve vrhu koulí (9,45 – osobní rekord) a bronzovou medaili potom vybojoval Michael Zdobinský v hodu kriketovým míčkem (53,04). Kolekci medailí doplnili nymburští atleti řadou umístění v pomyslné finálové osmičce.

Jediným zástupcem v kategorii staršího žactva byl Ondřej Hodboď. Ten, vzhledem k přihlášené konkurenci, musel nejprve vyřešit dilema, jestli startovat ve své hlavní disciplíně (1500 metrů) a „zadarmo" si doběhnout pro povinnou zlatou, nebo se o medaili „poprat" se svým dlouholetým rivalem Vojtou Dryákem z Berouna v běhu na 800 metrů. Vybral si druhou možnost a poté, co jeho soupeř odtáhl prakticky celý závod, ho v cílové rovince přespurtoval a zvítězil v čase 2:11,3. S bilancí 3 zlaté, 3 stříbrné, 1 bronzová se v pořadí podle zisku medailí umístili atleti SKP na pátém místě z celkového počtu čtrnácti oddílů.

Borci v kategorii dospělých, juniorů a dorostu se utkali ve Vlašimi. Nymburskou atletiku zastupovalo sedm atletek a jediný atlet. Jako by se nechtěli nechat zahanbit svými mladšími kolegy, i oni se vrátili do Nymburka s naprosto stejnou kolekcí sedmi medailí (3 – 3 -1).

Medailové tažení zahájila Klára Staňková a ve skoku dalekém zvítězila v novém osobním rekordu 5,39 m. Disciplínou, nejsilněji obsazenou atlety SKP, byl běh juniorek na 1500 metrů. V něm zvítězila Martina Šuková, startující v dresu Sokola Kolín, v čase 5:00,31, druhá doběhla Tereza Javůrková (5:21,78) a jako třetí ve své atletické premiéře Agáta Čechová (5:28,89), takže běžkyně z Nymburka při vyhlašování obsadily celou „bednu". Další medaile přibyly díky vrhačům. Nejdříve Daniel Šebestík získal stříbrné medaile v hodu oštěpem (43,87) a hodu diskem (36,45) a potom v hodu diskem zvítězila i Eliška Ouředníková (28,66).

Nové oddílové rekordy

Hned v úvodu závodní sezóny na dráze překonali atleti SKP celou řadu, mnohdy letitých, oddílových rekordů. První padl hned v prvních závodech sezóny při otevřeném mistrovství ČOS v pětiboji mladšího žactva, kde Lia Heryánová dosáhla zisku 2202 bodů (60 m př.- 11,00, kriket – 27,67, 60 m – 9,09, dálka – 4,43, 800 m – 2:46,3). Další dva rekordy byly překonány 1. května na Polabských závodech v Kolíně zásluhou Víta Müllera, který při memoriálu Rudy Plešingera v běhu na 400 metrů zaběhl čas 47,02 a staršího žáka Ondřeje Hodbodě. Ten při memoriálu Mirka Tučka v běhu na 1000 metrů dosáhl času 2:48,61.

Další dva rekordy byly překonány 10. května v Sušici. O první se v běhu na 100 metrů postarala dorostenka Klára Staňková výkonem 13,08 sec. Druhým rekordem se blýskl Vít Müller, který v rámci memoriálu Ladislava Nešpora v běhu na 400 metrů překážek zaběhl čas 51,34. Tímto časem zaostal o 0,34 s za nominačním limitem na ME v Amsterodamu a zařadil se do čela letošních republikových tabulek.

Po změně hmotnosti náčiní ustanovil nový oddílový rekord v hodu diskem juniorů Daniel Šebestík, když při Přeborech Středočeského kraje ve Vlašimi dolétl jeho 1,75 kg vážící disk do vzdálenosti 36,45 metru.

Řadu rekordů překonali také mladší žáci a žákyně na 1. kole KPD v Kutné Hoře. Lucie Musilová ve vrhu koulí (2 kg) výkonem 8,89 metru a dívčí i chlapecká štafeta v běhu na 4 x 300 metrů. Chlapci ve složení Jakub Červinka, Jiří Šantavý, Jakub Šantavý a Matěj Šimek dosáhli času 2:57,30 a dívky ve složení Michaela Harlasová, Kateřina Mašková, Kristýna Prokešová a Ema Škochová času 3:17,16.

Zatím poslední rekord padl opět díky Vítu Müllerovi, když na 1. kole I. ligy mužů v Hradci Králové zaběhl 200 metrů za 21,71 s.