Běh Lipovou alejí vyhráli Skalička a Adéla Stránská

06. 04. 2022 | Atletika
Za spíše chladného podzimního počasí proběhl 27. ročník Běhu Lipovou alejí v Nymburce. První a poslední kilometr se běží na tartanové dráze. Pak vytrvalce čekají tři rovinatá asfaltová kola. Trať byla v roce 2012 úředně změřena a malinko prodloužena, aby měla skutečně deset kilometrů.

Do té doby drželi traťový rekord dokonce dva borci – maratonský šampion Jan Bláha z Českých Budějovic (rok 2003) a dráhový šampion na pětce Lubomír Pokorný z Jičína (2004) – oba 30:34. Ženský traťák časem 34:58 drží z roku 2018 nyní naše nejlepší vytrvalkyně Moira Stewartová, čerstvá držitelka českého rekordu v půlmaratonu. V mužích zde v roce 2014 dal Vítek Pavlišta 30:50.

Letos ve vzdálenější polovině okruhu od stadionu, u řeky Labe, museli vytrvalci bojovat s ostrým protivětrem. Po kilometru na tartanu, lehce nad tři minuty, běžela na čele čtveřice závodníků, kterou vedl pozdější absolutní vítěz Jan Skalička ze Spartaku Praha 4. „Po vyběhnutí na okruh dva soupeři odpadli, ale Jirka Miler se mě držel. Vydržel až na třetí kilometr, pak jsem mu cuknul a běžel sólo,“ řekl mi v cíli vítěz – 31:59. Druhý proběhl cílem pravidelný bedničkář závodu, vítěz čtyřicátníků a shodu okolností i vítěz prvního ročníku, nestárnoucí Jirka Miler z Mladé Boleslavi – 32:53. Jirka zde celkově vyhrál naposled v roce 2019, kdy dal 32:30.

O třetí místo se bojovalo až na cílovou pásku. Sice malý náskok na tartanu měl Jan Vetchý z Iscarexu Česká Třebová – 33:18, ale dokonalou mobilizaci sil v konce předvedl Martin Olšanský rovněž ze Spartaku – 33:17. „Soupeři musím hrozně poděkovat, díky němu mám osobák,“ řekl bezprostředně po doběhu Olšanský.

Ve stylu start cíl vyhrála soutěž žen reprezentantka v běhu do vrchu Adéla Stránská z Iscarexu – 36:13. K otázce formy se před startem nevyjádřila. Řekla: „Uvidím.“ Po doběhu konstatovala: „S časem nejsem spokojená.“ Opačné pocity a široký úsměv mi předvedla Adélka Semrádová z AC Čáslav : „Je to super, cíl běžet pod 40 byl splněn.“ – 39:44. Celkově třetí byla hrdinka loňského pardubického půlmaratonu Barbora Teclová z Pardubic, která tehdy v Pardubicích dvě třetiny závodu jasně vedla, ale nakonec se propadla i mimo oceňovanou desítku – 40:00.

Mladé veteránky vyhrála další čáslavská borka Péťa Dvořáková – 40:31, celkově čtvrtá a ty starší kolínská Iva Kroužilová – 41:22, šestá, před tím si dokonce letos dvakrát dala na desítce osobák 41:21. Druhá v této kategorii byla maminka vítězky Magdaléna Stránská za 51:25.

Pro úplnost další vítězové kategorií – padesátníky vyhrál Luboš Herel Sokol Kolín – 35:51, druhý tatínek Adélky Ladislav Semrád, šedesátníky – Vladimír Vacarda – 42:30 a nad 70 let Pavel Broum z Prahy 46:04. V ženách nad 55 lety nejlepší Karlička Mališová z Prahy za 50:11.