Jakub Šantavý Mistrem ČR

20. 06. 2021 | Atletika
Letošního "Gigantu", který proběhl o víkendu 19. a 20. června v Kladně se zúčastnilo více než tisíc dorostenců, dorostenek, juniorů a juniorek ze sto třiceti čtyř oddílů. Atletický oddíl SKP Nymburk reprezentovali Adéla Fryčová, Matyáš Müller, Jakub Šantavý (všichni 300 metrů překážek), Ema Škochová (400 metrů překážek) a Šimon Pácal (trojskok).

Jako první se z nymburských závodníků v sobotním programu představil v trojskokanském sektoru Šimon Pácal, který druhým pokusem těsně překonal třináctimetrovou hranici (13,01 m), ale jak se později ukázalo, tento výkon na postup do finálové osmičky o jediný centimetr nestačil a Šimon se tak umístil jako devátý. A potom již přišel čas našich překážkářů... Jako první z nymburských atletů nastoupila ve třetím rozběhu na 300 metrů překážek ke své premiéře na MČR dorostenka Adéla Fryčová. Po kolizi na sedmé překážce však hodně ztratila, za svým letošním maximem zaostala téměř o jednu vteřinu a výsledný čas 47,26 pro ni znamenal 23. místo v celkovém pořadí. O poznání lépe se na stejné trati dařilo dorostencům. Z pozice vedoucího závodníka letošních statistik a tedy i z pozice favorita nastoupil v prvním rozběhu Jakub Šantavý. Ten hned od startu nenechal nikoho na pochybách o svých kvalitách, bezpečně si ohlídal první pozici nutnou pro přímý postup do "A" finále a přes vypuštěný závěr dosáhl kvalitního času 38,49, kterým o pouhých sedm setin zaostal za svým osobním maximem. Ve čtvrtém rozběhu dorostenců potom odstartoval Matyáš Müller, který se dlouhodobě potýká se zdravotními problémy. A přestože mu v závěru již poněkud docházely síly a v rozběhu skončil čtvrtý, vylepšil si svůj nejlepší letošní výkon na 40,10 a kvalifikoval se do nedělního "B" finále. Nejlepšího výkonu v rozbězích dorostenců dosáhl Michal Haidelmeier z Plzně (39,12), druhý nejlepší výkon patřil Jakubovi Šantavému. Jako poslední se v sobotním programu z nymburských atletů představila juniorka Ema Škochová v běhu na 400 metrů překážek. Ta ke startu nastoupila po krátké nemoci a na jejím výkonu to bylo znát. Ema skončila v rozběhu pátá a čas 68,98 stačil na konečné 19. místo. A konečně v Nymburce trénující, ale v barvách Sokola Kolín startující Mojmír Pavlík obsadil v běhu na 1500 metrů sedmé místo s časem 4:17,59. Ve velice pomalu rozběhnutém závodě (pozn.: 1000 metrů 3:01) se Mojmír držel na konci startovního pole, posledních pět set metrů však vystupňoval a vybojoval pro sebe několik cenných pozic do celkového umístění.

V neděli panovaly na kladenském Sletišti stejně tropické teploty jako v sobotu a právě na dobu, kdy vysoké teploty vrcholily, byly naplánovány finálové běhy na 300 metrů překážek. Do bloků v páté dráze finále "A" zaklekl Jakub Šantavý. Svého největšího rivala Michala Haidelmeiera měl po své levici ve dráze čtvrté. Po startu Haidelmeier opticky stahoval Jakubův handicap a zdálo se, že jde do vedení. V polovině trati však začal nymburský závodník "zatahovat" a do cílové rovinky vbíhal s mírným náskokem, který neustále zvyšoval. Po překonání poslední překážky ještě pohledem zkontroloval pozici soupeře a pak již následoval vítězný finiš. Časomíra se zastavila na čase 37,28, což znamenalo vylepšení osobního maxima o neuvěřitelných 1,14 vteřiny a návrat na pozici "national leader" v letošních statistikách. V dlouhodobých statistikách České Republiky pak Jakubovi patří deváté místo. Ve finálovém běhu "B" nastoupil Matyáš Müller. "Zadrobení" před prvními třemi překážkami ho sice stálo cenné setinky, ale i tak dokázal doběhnout na třetím místě a srazit výsledný čas pod čtyřicet vteřin na 39,96 a celkově obsadit deváté místo.

Díky Jakubově zlaté medaili skončilo SKP Nymburk v hodnocení oddílů na 33.- 43. místě. Blahopřejeme a děkujeme!

 SKP Nymburk
Boleslavská 1831, 288 02 Nymburk

M: +420 606 567 240
E: skp.nbk@tiscali.cz
Ochrana osobních údajů

Copyright © 2021 by SKP Nymburk | realizace Regional | Administrace