Kuba Šantavý byl stříbrný v běhu na 800m na MČR dorostu v Ostravě .

07. 03. 2021 | Atletika
Navíc v novém osobním a oddílovém rekordu 1:56,86. Kuba běžel výborně takticky a v závěrečné rovince mu odolal pouze držitel rekordu ČR Češka. Konečně měl pořádnou sklizeň po tradičně bramborových umístěních na MČR. VELKÁ GRATULACE!!

Soupeři si jej před startem kvůli tomu dobírali , ale úkol byl jasný. Přivézt do Nymburka medaili.

Přes podzim a zimu trénoval sice pilně , ale pouze po lesích a parcích v krosových botech. Přesto oddílový rekord při prvním startu v tretrách padl. V létě po kvalitním tréninku na dráze se máme na co těšit !

 

záznam běhu:

 

https://www.facebook.com/atletikaNbk/videos/446372530115573


Trenérův dovětek:

Letošní halové Mistrovství České Republiky, které proběhlo o víkendu 6. a 7. března v Ostravě-Vítkovicích,  se uskutečnilo za mimořádných hygienických a organizačních opatření, které znamenaly mimo jiné omezení počtu startujících o třetinu. S nominací neměl Jakub Šantavý, z pozice čtvrtého v pořadí na loňském MČR, žádný problém a tak po absolvování povinných PCR testů na Covid 19 a zvládnutí potřebné administrativy pro cestu "napříč okresy" mohl vyrazit na svou misi.

Pro postup do finále byl daný klíč. Do osmičlenného finále přímo postupují tři první závodníci z každého ze dvou rozběhů a doplní je dva závodníci dle časů. Jakub neponechal nic náhodě a ihned po seběhu se ujal vedení. Již v polovině trati se od zbytku startovního pole oddělila trojice aspirantů na přímý postup, která také proběhla cílem víceméně pohromadě v rozmezí 0,28 vteřiny. Celkově postoupil Jakub do finále s třetím nejlepším časem 2:01,45.

Do nedělního finále nastupoval Jakub se dvěmi taktickými variantami. Při pomalu rozběhnutém závodě jít do vedení a sám určovat tempo, při rychle rozběhnutém závodě udržovat kontakt s čelem závodního pole. Po sto padesáti metrech se již Jakub chystal jít sám do čela, ale v té chvíli se tempa ujal favorizovaný Jiří Pavel Češka (pozn.: letos již 1:51,36). Za ním se potom vytvořila čtveřice závodníků, kteří si v následujícím kole mezi sebou neustále měnili pozice. V polovině trati se již ale odpoutala trojice v pořadí Češka - Dudycha - Šantavý a v tomto pořadí také vběhli závodníci do posledního kola. Finiš Jiřího Češky se lépe podařilo zachytit Jakubu Dudychovi a nymburský závodník začal na vedoucí dvojici mírně ztrácet. V závěrečných sto metrech však Jakubu Dudychovi začaly evidentně docházet síly, čehož dokonale využil reprezentant SKP, stáhl jeho náskok, v posledních metrech ho překonal a  doběhl si pro stříbrnou medaili. Výsledný čas 1:56,86, kterým zaostal půl vteřiny za svým absolutním maximem, je jeho novým halovým osobním i oddílovým rekordem.

Jakubův výkon je třeba ocenit i z toho důvodu, že současná doba sportovcům vůbec nepřeje. Poslední závod absolvoval Kuba začátkem října a od té doby, díky uzavřeným sportovištím, neobul tretry. Na MČR odtrénoval doslova v "polních" podmínkách, v kterých o tréninku rychlosti a pro běh na 800 metrů tolik potřebného speciálního tempa nemůže být ani řeč. Ke startu tak nastoupil nerozzávoděný bez jasného vědomí toho, co si v závodě může skutečně dovolit. Přesto předvedl bojovný, takticky vyzrálý výkon, který je velkým příslibem pro hlavní sezónu. Věřme, že po řadě, pro Kubu již téměř "tradičních",  čtvrtých míst z MČR přichází tradice alespoň míst druhých...

LV
SKP Nymburk
Boleslavská 1831, 288 02 Nymburk

M: +420 606 567 240
E: skp.nbk@tiscali.cz
Ochrana osobních údajů

Copyright © 2021 by SKP Nymburk | realizace Regional | Administrace