MČR Gigant Ostrava

16. 02. 2020 | Atletika
Na své mistrovské premiéře obsadil v nedělním programu Gigantu Šimon Pácal čtrnácté místo v trojskoku (12,19 m). V odpoledních hodinách pak dosáhl výrazného úspěchu Ondra Hodboď, když po včerejším třetím místě na "trojce" vybojoval mistrovský titul v běhu na 1500 metrů v čase 4:59,50. Blahopřejeme!

Zlaté rozloučení Ondry Hodbodě

 

Třetí únorový víkend patřil v atletice halovému Mistrovství České republiky dorostu a juniorů, který se za účasti více než sedmi set atletů uskutečnil v Ostravě-Vítkovicích. Na základě aktuální pozice v letošních halových statistikách byli z atletického oddílu SKP nominování Ema ŠkochováJakub ŠantavýŠimon Pácal a Ondřej Hodboď.

 

 

V sobotním programu si nejdříve odbyl svůj debut v dorostenecké kategorii Jakub Šantavý. Pro postup do osmičlenného finále byl v běhu na 800 metrů dán postupový klíč - první dva závodníci z každého rozběhu plus dva další dle časů. Jakub startoval v posledním rozběhu, kdy již byl všem závodníkům znám potřebný postupový čas a tomu také odpovídal průběh závodu. Favorité rozběhli svižné tempo, ale první dva okruhy se celé startovní drželo pohromadě, takže docházelo k častým kontaktům a kolizím, které se nevyhnuly ani nymburskému závodníkovi a ve výsledném čase ho stály cenné desetiny. Jakub nakonec v rozběhu skončil třetí, ale přestože si časem 2:00,37 vytvořil halový osobní rekord, stal se prvním nepostupujícím závodníkem a celkově skončil devátý. Od vytouženého finále ho dělilo dvacet šest setin vteřiny...

Přibližně půl hodiny po Jakubovi zaklekla do startovních bloků v běhu na 400 metrů Ema Škochová, která dva okruhy zvládla za 61,72 a v celkovém pořadí skončila dvacátá první.

Závěrečnou disciplínou prvního dne gigantu byl běh na 3000 metrů juniorů, ve kterém mezi adepty na zisk některé z medailí patřil i Ondřej Hodboď. Hlavním favoritem byl však Jakub Davidík, který ihned po startu nasadil rychlé tempo a i když v závěru výrazně zpomalil, prakticky od začátku si běžel vlastní závod. Ondra, který se dva týdny před Mistrovstvím potýkal s nachlazením a nemohl ideálně trénovat, začal opatrněji. Zařadil se do skupiny běžců na druhém až čtvrtém místě. Ta metu prvního kilometru proběhla v čase 2:53 (pozn.: Davidík 2:46) a vytvořila si na zbytek startujících náskok. Potom se ale v jejím vedení postupně vystřídali všichni její členové - Málek, Hodboď, Vandrovec a její tempo se výrazně zpomalilo, takže druhý kilometr zaběhla v čase 3:07 (pozn.: Davidík 2:54) a dokonce se na ní začal dotahovat zbytek startovního pole. Pak ale převzal vedení skupiny Ondra Hodboď a začal tempo stupňovat, takže poslední kilometr běžel za 2:44. Bohužel se mu nepodařilo odpoutat se od svých soupeřů, doslova "na zádech" si je přivezl do cílové rovinky, kde ho v posledních metrech přesprintoval Václav Vandrovec a na Ondru zbyla za čas 8:44,28 bronzová medaile.

Druhý den Mistrovství se z nymburských závodníků představil nejdříve Šimon Pácal v trojskoku. Soutěž zahájil dobře. Prvním pokusem se přenesl přes vzdálenost 12,19 metru a za svým osobním maximem zaostal o pouhých 21 cm. Druhý pokus byl technicky ještě zdařilejší a také o poznání delší, ale Šimonovi byl, bohužel, zapsán "křížek" za nepatrný přešlap. Ale třetí pokus se Šimonovi technicky příliš nevydařil, rozhodčí mu naměřili výkon pouhých 11,73 metru a do užšího finále tak nepostoupil. Při svém premiérovém vystoupení na MČR obsadil Šimon čtrnácté místo.

V odpoledních hodinách nastoupil Ondřej Hodboď k poslední individuální běžecké disciplíně gigantu, běhu na 1500 metrů, v kterém z pozice vedoucího letošních statistik platil za hlavního favorita. To pro něj bylo zavazující, ale zároveň, spolu s nespokojeností s vlastním výkonem ze sobotní "trojky" a s faktem, že se jednalo o jeho poslední start na halových MČR v kategoriích mládeže, také motivující. Hned po startu se vedení ujal další z favoritů Jan Málek a po sto metrech se vytvořila vedoucí trojice Málek, Hodboď, Carpentier, které se odpoutala od zbytku startovního pole a začala se mu vzdalovat. V tomto pořadí odkroužila vedoucí skupinka sedm set metrů. Potom přenechal Jan Málek vedení Ondrovi, který začal okamžitě stupňovat tempo, takže do závěrečného okruhu již vbíhal s několikametrovým náskokem. Ten udržel až do konce a v čase 3:59,50 vybojoval titul Mistra České republiky, který je již šestý v jeho kariéře.

S celkovým počtem jedenácti medailí získaných na Mistrovství republiky překonal Ondra legendární Blanku Najbrtovou a v historii nymburské atletiky se dle počtu medailí zařadil na druhé místo za svého bratra Lukáše.

Láďa V.


VÝSLEDKY

Fotografie

První den halového MČR dorostu a juniorů ve Vítkovicích se představili Jakub Šantavý, Ema Škochová a Ondřej Hodboď. I když si Jakub v rozbězích na 800 metrů vytvořil výkonem 2:00,37 nový osobní rekord, na postup do finále to nestačilo a celkově skončil devátý. Ema obsadila s časem 61,72 dvacáté první místo v běhu na 400 metrů a Ondra doběhl v čase 8:44,28 třetí v běhu 3000 metrů a získal tak jubilejní desátou medaili z Mistrovství České republiky ve své kariéře.SKP Nymburk
Boleslavská 1831, 288 02 Nymburk

M: +420 606 567 240
E: skp.nbk@tiscali.cz
Ochrana osobních údajů

Copyright © 2020 by SKP Nymburk | realizace Regional | Administrace