EKAG 2017

16. 09. 2017 | Atletika
Přibližně tisíc šest set závodníků z patnácti států a sto dvaceti oddílů, to je EKAG (European Kids Athletics Games) - atletický mítink pro žactvo do patnácti let, kterému právem náleží přívlastek "největší v Evropě". Letos se ve dnech 11. - 13. září konal již dvanáctý ročník…

Hned po příjezdu do Brna čekalo nymburské atlety milé překvapení. Spolu se startovními čísly a dalšími upomínkovými předměty obdrželi závodníci pamětní list (viz foto níže), na kterém organizátoři použili fotografii nymburské "minivýpravy" z roku 2013. Na snímku jsou Ondra Hodboď, Verča Košátková, Terka Salavová a Eliška Ouředníková, která tehdy zvítězila ve skoku dalekém a skončila druhá v běhu na 60 metrů. To letošní výprava SKP čítala dvacet pět atletů…

Oproti "standardním" věkovým kategoriím, kde do jedné kategorie spadají závodníci dvou ročníků narození, na EKAGu tvoří kategorii pouze závodníci jednoho ročníku. A přesto se počet startujících v "nejoblíbenějších" disciplínách blížil stovce! Vzhledem k vysokému počtu přihlášených závodníků odstartovaly kvalifikace ještě před oficiálním zahájením EKAGu již v pondělí odpoledne. Bohužel, počasí organizátorům a především závodníkům vůbec nepřálo. Celý stadion skrápěl vytrvalý a chladný déšť, který nepolevil ani při zahajovacím ceremoniálu se slavnostním nástupem. V následujících dnech se sice počasí poněkud umoudřilo, ale přesto po celou dobu soutěží panovalo poměrně chladné počasí s občasnými přeháňkami.

Z kvalifikací v bězích na 60, 150 a 100 metrů překážek postupovalo osm závodníků do finále A a osm do finále B. Ve skoku dalekém, vysokém, hodu míčkem pak do širšího finále postupovalo pouze osm (!) atletů. Běhy od 300 metrů výše a méně obsazené technické disciplíny byly přímo finálové. Nymburští atleti absolvovali více než sedmdesát startů a přestože bylo překonáno dvacet pět osobních rekordů a jeden rekord oddílový, sítem kvalifikací prošlo do finále pouze pět závodníků. Jakub Šantavý postoupil do B finále v bězích na 60 a 150 metrů v časech 8,39 a 20,55. Ve finálových bězích pak doběhl sedmý (8,39) a osmý (20,60).  Dalšími finalistkami byly Ema Škochová Kateřina Mašková, které rovněž postoupily do B finále v běhu na 100 metrů překážek, Ema s časem 16,90, Kačka s časem 17,10. Ema pak finále B s časem 16,42 ovládla a Kačka doběhla třetí (17,41). Lucie Dvořáková postoupila výkonem 4,31 do finálové osmičky ve skoku dalekém dívek narozených 2005. Ve vlastním finále pak obsadila páté místo (4,54 m). Nejblíže k zisku medaile byli Michael Zdobinský Daniel Marák. Michael postoupil mezi osmičku nejlepších chlapců ročníku 2004 v hodu kriketovým míčkem (68,03 m - oddílová rekord), ve finále pak skončil čtvrtý (64,25 m), přičemž od bronzové medaile ho dělilo 74 cm. Daniel Marák předvedl neobyčejně bojovný výkon v běhu chlapců ročníku 2006 na 600 metrů, kde o medaili přišel až v samotném závěru a s časem 1:50,39 skončil čtvrtý.